Z tego artykułu dowiesz się:

 • dlaczego warto dbać o swoje narzędzia
 • czym jest ciąg dekontaminacyjny
 • jak wybrać płyn do dezynfekcji
 • jakie dokumenty do płynów dezynfekujących powinnaś mieć w gabinecie
 • jak zrobić roztwór do dezynfekcji
 • jak wyczyścić frezy mechanicznie
 • czym się rożni sterylizacja od dezynfekcji
 • jakie sterylizatory są dozwolone do użycia w gabinetach kosmetycznych
 • jak wybrać autoklaw
 • jak prawidłowo pakować narzędzia
 • jak przechowywać frezy po sterylizacji

 


 

Wybierając stylistkę paznokci, większość klientów zwraca uwagę nie tylko na doświadczenie i jakość wykonania usługi, ale także na to,  jak bardzo odpowiedzialna jest ta osoba. Nic dziwnego – od tego zależy sukces całego zabiegu. Na przykład, bardzo istotną kwestią jest czystość miejsca pracy oraz dokładna dezynfekcja i sterylizacja narzędzi, w tym frezów.

Nie będę wymieniała wszystkich chorób, którymi można się zakazić w gabinecie kosmetycznym. Pamiętaj tylko, ze czystość i higiena w miejscu pracy jest niezbędna by chronić nie tylko dla klienta, ale też Ciebie i Twoją rodzinę.

 W tym artykule opowiem, jak dbać o frezy tak aby

a) osiągnąć najwyższy stopień bezpieczeństwa w salonie kosmetycznym

b) narzędzia służyły jak najdłużej.

Wszystkie działania, których podejmujemy się pomiędzy zabiegami z użyciem freza (manicure, pedicure, zabiegi podologiczne oraz inne), można podzielić na takie etapy

 • dezynfekcja
 • mycie
 • suszenie
 • pakowanie
 • sterylizacja
 • przechowywanie

Miejsce dla wykonania tych wszystkich czynności powinno być zorganizowane w taki sposób, żeby dla każdej czynności mieć oddzielne stanowisko, ułożone kolejno po sobie - jest to tzw. ciąg dekontaminacyjny, wymagany przez sanepid.

 

JAK DEZYNFEKOWAĆ FREZY?

Dezynfekcja – postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy (Wikipedia)

Pamiętaj! Wszystkie działania wykonujemy w masce i rękawiczkach.

Wszystkie użyte frezy od razu po zabiegu powinne być poddane dezynfekcji w roztworze płynu do dezynfekcji narzędzi. Instrukcje, jak sporządzić roztwór oraz informacje, jak długo powinna trwać ekspozycja, znajdziesz na opakowaniu zakupionego przez Ciebie płynu.

Przy zakupie poproś o ulotkętabele dozowania i kartę charakterystyki - sanepid wymaga, by w salonie były obecne te 3 dokumenty na każdy płyn do dezynfekcji, który obecnie jest w użyciu w placówce.

JAK WYBRAĆ PŁYN DO DEZYNFEKCJI?

 • wybieraj płyny z komponentami myjącymi – ułatwią Ci oczyszczanie frezów
 • najlepiej jeśli preparat ma pH < 8,5 – wtedy nie będzie zbyt agresywny dla narzędzi
 • poszukaj informacji, czy płyn na pewno nie powoduje rdzewienia metalu – zazwyczaj producenci chwalą się tym
 • wybieraj płyny z czasem ekspozycji do 30 min – nie będziesz musiała czekać, dezynfekując narzędzia po całym dniu pracy
 • kupuj preparaty, które można użyć do różnych zadań – na przykład, także do mycia podłogi lub dezynfekcji powierzchni – najlepiej w tej samej koncentracji – oszczędzisz sobie czas na sporządzanie roztworu oraz miejsce do trzymania chemii.

JAK ZROBIĆ ROZTWÓR PŁYNU DO DEZYNFEKCJI?

Przykładowo, masz  koncentrat, z którego trzeba zrobić 2,5% roztwór według zaleceń producenta. Potrzebujesz 2 l roztworu.

1)        Liczymy, że 2l to 2000 ml, a 2,5% od 2000% to 50 ml

To oznacza, że powinniśmy zrobić 2000 ml roztworu, w którym będzie 50 ml koncentratu.

2)        2000 l (roztworu) – 50 ml (koncentratu) = 1950 ml wody powinniśmy wymieszać z koncentratem.

Ja osobiście bardzo polecam Aniosyme DD1 -  jest to bardzo delikatny oraz wydajny płyn do dezynfekcji, który ma w składzie enzymy, delikatnie rozpuszczające zabrudzenia.

 

Jeśli posiadasz myjkę ultradźwiękową, możesz połączyć etapy dezynfekcji oraz czyszczenia, wlewając roztwór do myjki ultradźwiękowej. Pamiętaj, ze tanie, często agresywne płyny mogą spowodować zardzewienie frezów oraz wnętrza myjki.

Po tym, jak frezy są zdezynfekowane poprzez moczenie w roztworze płynu dezynfekującego, czas na ich czyszczenie.

 

JAK WYCZYŚCIĆ  FREZY?

Pod czyszczeniem rozumiemy mechaniczne usuniecie resztek  naskórka i materiałów z chropowatej powierzchni frezu.

Tutaj mamy co najmniej dwa sposoby:

- mycie w myjce ultradźwiękowej. Właściwie, tutaj siła fal ultradźwiękowych „wybija” resztki brudu z frezów bez naszej pomocy. Warto pamiętać, żeby umieścić frezy na specjalnych podstawkach tak, żeby nie kontaktowały ze sobą, ponieważ mogą się stępić.

- mycie ręczne szczoteczką - tutaj będziesz musiała poświecić kilka minut na mycie ręcznie pod bieżąca woda za pomocą szczoteczki, na przykład takiej

Po czyszczeniu i opłukaniu czystą wodą frezy trzeba wysuszyć – najlepiej na ręcznikach jednorazowych.

Wszystko zrobione  -- narzędzia zdezynfekowane i umyte – co dalej?

Sterylizacja!

JAK STERYLIZOWAĆ FREZY?

Sterylizacja – zniszczenie wszystkich, zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów. (Wikipedia)

Czym się różni sterylizacja od dezynfekcji? Bardzo podoba mi się porównanie pewnej blogerki, że jeśli dezynfekcja to wyrywanie chwastów w ogródku, to dezynfekcja to zniszczenie także nasion, pozostałych w gruncie, czyli wszystkich, w tym nieaktywnych form życia.

Jest kilka metod sterylizacji narzędzi, ale najbardziej szybką i tanią wciąż pozostaje sterylizacja w autoklawie.

Autoklaw to urządzenie które sterylizuje za pomocą połączenia ciśnienia pary wodnej oraz wysokiej temperatury.  Na rynku są dostępne autoklawy klasy B, S oraz N, ale najbardziej uniwersalny to typ B.

JAKI AUTOKLAW WYBRAĆ DO SALONU? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

 • Zwróć uwagę na firmę sprzedającą. Najlepiej wybrać znanego na rynku, dużego sprzedawcę – w razie jakichkolwiek problemów lub reklamacji nie zostaniesz z tym sama
 • Producent i model. Wybieraj spośród znanych i często spotykanych na rynku modeli, dowiedz się, czy są dostępne serwisy, które specjalizują się na takich autoklawach, czy nie trzeba długo czekać na części zamienne, czy jest opcja dostawy urządzenia zastępczego oraz jakie są koszty serwisu i remontu wybranego modelu
 • Pojemność. Zastanów się, jak dużo miejsca masz w salonie, jak często sterylizujesz narzędzia, czy są one duże i jak ile masz kompletów. To pomoże Tobie wybrać pojemność komory. Jednak pamiętaj, że według przepisów autoklawy z komorą 10 l i mniej zgłaszamy do kontroli technicznej jednorazowo, a powyżej 10 l – co rocznie
 • Głośność. Często salony i gabinety nie mają osobnego pomieszczenia do dezynfekcji, więc pomyśl, czy dźwięk wybranego przez Ciebie modelu nie będzie przeszkadzał podczas pracy z klientemZwróć uwagę na to, czy urządzenie posiada certyfikat wyrobu medycznego EC i czy spełnia wymogi Sanepidu
 • Zapytaj o wszystko – czy sprzęt jest łatwy w obsłudze, czy ma drukarkę lub pendrive do wymaganego dokumentowania cykli, jaka woda będzie potrzebna – demineralizowana czy destylowana. Są to drobiazgi, ale właśnie one tworzą komfort naszej pracy.

 

JAK ZAPAKOWAĆ FREZY PRZED STERYLIZACJĄ?

Zdezynfekowane, umyte i wysuszone narzędzia należy zapakować do torebek. Na rynku jest dostępny szeroki wybór, najczęściej są to torebki z papieru i folii.

Do frezów najlepiej pasuje rozmiar 57 x 120 mm, jednak nie warto wypełniać torebki bardziej niż w 2/3. Do komory autoklawu frezy (inne narzędzia też) wkładamy uchwytem do siebieluźno, zachowując zasadę „papier do papieru, folia do folii”.

Pamiętaj! Indykator na pakiecie nie pokazuje, czy pakiet jest sterylny, a tylko jaka metoda była użyta do sterylizacji. Nie jest to żaden dowód sterylności dla klienta ani dla nas.

Dlatego jako kontroli powinniśmy używać testów do sterylizacji klasy 4 (wkładamy osobny do każdego pakietu) lub klasy 5 (wkładamy jeden na całą partie narzędzi).

JAK PRZECHOWYWAĆ FREZY PO STERYLIZCJA?

Wysterylizowane narzędzia należy wyjąć z autoklawu, zaznaczyć na pakietach datę sterylizacji i umieścić w gabinecie dla zabiegów w osobnej zamykanej szufladzie. W taki sposób możemy je przechowywać do 3 miesięcy. Potem nieużywane narzędzia trzeba wyjąć, zapakować ponownie i wysterylizować.

Mam nadzieje że wyjaśniłam Wam wszystko o tym, jak prawidłowo zadbać o swoje narzędzia oraz frezy, dostosowując się do wszystkich aktualnych wymogów, a moje rady pomogą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze urządzając miejsce do dezynfekcji oraz sterylizacji.